Odvětví přímého prodeje v Indii má dosáhnout 9,6 mld. dolarů do roku 2025

IndiaOdbor průmyslové politiky a propagace Indie (DIPP) prosazuje provádění hlavních směrnic pro odvětví přímého prodeje, mající podle zprávy FICCI a KPMG v plánu dosáhnout 645 miliard Rupií (přibližně 9,6 mld. USD) do roku 2025.

Amitabh Kant, tajemnice DIPP na Ministerstvu průmyslu a obchodu, ve svém prohlášení uvedla, že přímý prodej bude muset více prorazit, jelikož to posiluje postavení žen, MSMEs (Ministerstvo pro malé a střední podniky) a podporuje to výrobu v Indii. Kant to uvedla na FICCI Direct 2015, každoroční akci pro odvětví přímého prodeje.

Kant také prohlásila, že obor má dokonce potenciál k růstu nad předpokládanou úroveň, až k 1.000 miliard Rupií do roku 2025.

Obor přímého prodeje, který mimo jiné zahrnuje společnosti, jako je Amway, Oriflame či Tupperware, již hledá jasnost v definici a regulační rámec pro odvětví. Kant ujišťuje, že DIPP již v tomto duchu předložil návrh hlavních směrnic na Ministerstvu pro záležitosti spotřebitelů.

Zmíněný trh vzrostl, aby se stal klíčovým kanálem pro distribuci zboží a služeb v zemi, zejména pro výrobky zaměřené na zdraví a wellness, kosmetiku, zboží dlouhodobé spotřeby, vodní filtry a vysavače.

Zpráva „Direct 2015 – přímý prodej – mapování průmyslu napříč indickými státy“ klade důraz na aktuální výzvy, kterým odvětví čelí, a jeho potenciál ve vybraných indických státech.

Podle zprávy obor zaznamenal růst okolo 16% v průběhu posledních čtyř až pěti let.

V posledních pěti letech zaznamenalo odvětví rychlé tempo růstu zejména ve státech Assam, Dillí, Paňdžáb a Západní Bengálsko. Zároveň se Severní Indie ukázala jako největší region podle velikosti trhu a v letech 2013-14 představovala 22 miliard Rupií, zatímco Jižní Indie, která má druhý nejvyšší podíl na trhu přímého prodeje, byla odhadnuta na 19 miliard Rupií z hlediska příjmů v letech 2013 -14.

Ve zprávě se uvádí, že zatímco severovýchod představuje v současné době nejmenší trh, zaznamenal v Indii nejvyšší růst o 14% s příjmy ve výši 9 miliard eur. Nárůst byl především tažen zvyšující se úrovní příjmů, vysokou mírou urbanizace a rostoucí spotřebou ve státech.