PASIVNÍ PŘÍJEM

Už jste někdy přemýšlel/a o tom, jak získat pasivní příjem, tedy opakující se příjem, na který stačí vynaložit úsilí pouze jednou? Způsobů není mnoho, jsou to v zásadě tyto:

  • Nemovitost (popř. movitost) – nájemné,
  • Cenné papíry – dividenda, úrok, kurzový zisk,
  • Půjčka (popř. tiché společenství) – úrok,
  • Affiliate spolupráce – provize z prodeje,
  • Přímý (síťový) prodej – provize z prodeje.
Podívejme se na jednotlivé možnosti podrobněji.
.
 .

1. NemovitostNemovitost

Abyste mohl/a inkasovat příjem z pronájmu nemovitosti, je logicky nutné nejprve nějakou nemovitost mít. Pořízení nemovitosti je  otázkou řádově miliónů korun. Pokud potřebné zdroje nemáte, nákup nemovitosti lze řešit hypotečním úvěrem.

Splátka hypotéky pak ale samozřejmě ukrajuje podstatnou část inkasovaného nájemného. Při výhodné koupi např. třímiliónové nemovitosti nicméně můžete  mezi nájemným a splátkou úvěru inkasovat rozdíl už v řádu jednotek tisíc korun.

 .

2. Cenné papíry

Cenné papíry vám mohou přinést v zásadě tři druhy pasivního příjmu – dividendy (akcie), úrok (dluhopisy)  nebo kurzové zhodnocení. Aby se měsíční pasivní příjem pohyboval v řádu alespoň jednotek tisíc korun, je nutné, stejně jako v případě nemovitosti, investovat do nákupu cenných papírů  řádově milióny korun.

 

3. Půjčka a tiché společenství

Půjčkou poskytujete, obdobně jako banka, jiné osobě potřebné finanční zdroje a za to pak inkasujete se splátkami dohodnutý úrok.

V rámci tichého společenství pak jako zájemce o výdělek poskytujete půjčku – peněžní vklad do nějakého podniku. Pro provozovatele daného podniku je takový vklad alternativou k úvěru od banky, se kterým je spojena nepříjemná administrativa a časová náročnost. Tento obchodní vztah mezi podnikatelem a tichým společníkem je však zpravidla založen na úzké osobní vazbě a předpokládá značnou důvěru. Je zde také nemalé riziko, že dojde ke krachu podniku dříve, než se vám investované peníze vůbec vrátí.

.

4. Affiliate spolupráce

AffiliateAffiliate spolupráce je další možností, jak získat pasivní příjem. V podstatě jde o zprostředkování prodeje služby nebo zboží s využitím nástrojů internetu. Jako zájemce o příjem zde propagujete služby nebo zboží obchodníka – affiliate partnera, za což pak inkasujete provizi z uskutečněného prodeje.

V tomto případě je nutné nejprve vynaložit úsilí na vyhodnocení, přípravu a vytvoření internetové prezentace, přes kterou pak zákazníci nakupují služby nebo zboží obchodníka, se kterým spolupracujete. Každopádně, pokud vám má tato činnost přinést příjem, který pokryje vaše měsíční náklady, je nutné se jí zpravidla věnovat naplno.

.

5. Přímý (síťový) prodej

Celosvětově nejrozšířenějším způsobem získávání pasivního příjmu je přímý (síťový) prodej. Jen v USA je v něm zapojeno už 18 miliónů lidí s prům. výdělkem 5.000 dolarů ročně.

gatesPodstata je jednoduchá, výrobce prodává spotřebiteli přímo, čímž šetří náklady, které by jinak musel vynaložit na další články obchodního řetězce. Vám jako spotřebiteli je pak opakovaně vyplácena provize, když doporučíte produkt dalším. Princip přibližuje také toto video.

Předpokladem dlouhodobé výplaty pasivního příjmu je v tomto případě výběr stabilní společnosti s kvalitním produktem či službou a schopnost sdílet informace o příležitosti. Absence této  schopnosti je ale pro většinu zájemců na cestě k výdělku nakonec překážkou.

.

Pasivní příjem