Trh přímého prodeje v Číně je na vzestupu

chinaDSLMinisterstvo Obchodu Číny (MOC) ve středu oznámilo, že Čína v posledních deseti letech zaznamenala rostoucí počet společností přímého prodeje. Jejich daňové příjmy v tomto období přesáhly 300 miliard juanů (4,7 miliardy dolarů).

Podle prohlášení MOC působí nyní v Číně 71 společností přímého prodeje se sortimentem výrobků od kosmetiky po zdravotnickou techniku, které zapojují více než 2,8 milionu lidí.

V roce 2014 jen tyto společnosti odvedly daně ve výši 5,7 miliard juanů a jejich tržby dosáhly 25,1 miliardy juanů.

MOC uvedlo, že posílí dohled s cílem napomoci spotřebě a zvýšit zaměstnanost.

V roce 2005 vydala Čína dva předpisy o přímém prodeji a v březnu 2014 zveřejnila dodatky, aby nad tímto podnikáním zintenzivnila dohled.

Společnosti, které v Číně prodávají své vlastní výrobky spotřebitelům (tedy nikoliv prostřednictvím distributora nebo velkoobchodníka), potřebují získat Licenci pro přímý prodej s místní pobočkou Ministerstva obchodu Čínské lidové republiky a Správy pro průmysl a obchod (AIC). Licence musí být vydána do 90 dnů ode dne obdržení žádosti.

Podle zprávy Direct Selling News billion-dollar markets je Čína v současné době zařazena na úroveň č. 2 na globálním trhu přímého prodeje s podílem 23,3% prodejů na celkových příjmech odvětví. Podle posledních údajů Světové federace asociací přímého prodeje (WFDSA) překonal v roce 2013 celkový odhadovaný objem maloobchodních tržeb 178 miliard amerických dolarů, o 8,1 procenta více oproti roku 2012.

Zdroj: Ramya Chandrasekaran